Oczyszczanie jelita grubego
Nowoczesny styl życia rujnuje nasze narządy wewnętrzne. Powszechnie spotykane przejadanie się przetworzonym przemysłowo pokarmem stanowi nadmierne obciążenie dla wszystkich narządów organizmu, nie tylko dla przewodu pokarmowego, gdyż wiąże się z rozwojem toksemii jelitowej i blokadą obrony immunologicznej.Niewielu ludzi wie, jak wielkie znaczenie dla stabilnego zdrowia ma prawidłowo funkcjonujące jelito grube. Starodawni lekarze tybetańscy twierdzili, że warunkiem dobrego zdrowia jest czyste jelito. Im bardziej prawidłowy jest kształt jelita grubego, tym dłużej człowiek będzie żył. Podstawowe funkcje jelita grubego:
- wchłaniająca - w jelicie grubym wchłania się do krwi: glukoza, witaminy, aminokwasy, 95% wody i elektrolity;
- wydalająca - w jelicie grubym zbierają się i utrzymują do wydalenia na zewnątrz masy kałowe (zaburzenia tej funkcji powodują zaparcia);
- wydzielająca - jelito grube może wydzielać soki trawienne z dużą ilością fermentów (ok. 3000);
- energo- i ciepłotwórcza - wskutek fermentacji treści pokarmowej temperatura jelita grubego jest wyższa o 1,5°C - 2°C od temperatury ciała (zaburzenie tej funkcji powoduje wychłodzenie organizmu);
- stymulująca-jelito ma system stymulujący funkcje różnych organów i całych układów.
Rola jelit w procesie detoksykacji jest najważniejsza, gdyż jelito stanowi podstawowy narząd eliminacji toksyn. W przypadku przeciążenia organizmu wysoko przetworzoną żywnością, pozbawioną błonnika i substancji bioaktywnych - jelito grube zamienia się w stojącą kloakę, która przypomina wysypisko śmieci lub zapchany sedes, z którego - mimo wszystko - nadal się korzysta. Przeciętny współczesny człowiek nosi w jelitach do 5 kg toksycznych, nie strawionych resztek, które gromadzą się wraz ze śluzem w fałdach okrężnicy. Nadmierna produkcja śluzu przez gruczoły jelita grubego stanowi odpowiedź obronną, dzięki czemu organizm ogranicza wchłanianie jelitowych trucizn do krwi.
Wskutek stałego gromadzenia się śluzu powstaje czarna, twarda jak guma warstwa o grubości 10-13 mm. Mimo wypróżnień ta gruba warstwa zalega latami, nie ulegając samoistnemu wydaleniu. Na próżno jelito podejmuje wysiłki wydalenia zalegającego szlamu.
Efektem są trwałe deformacje anatomiczne jelit. Starożytni lekarze mówili, że w jelicie grubym z bramy śmierci powstaje brama życia.
Rysunek przedstawia system oczyszczania organizmu i jelita grubego
Zabrudzona krew z jelita grubego (1) płynie do wątroby (2). Jeżeli wątroba nie radzi sobie z oczyszczaniem, wówczas brud z tokiem krwi przedostaje się do nerek (3) oraz skóry (8). W wątrobie i nerkach zaczynają tworzyć się kamienie, w płucach, zatokach, organach płciowych zalega śluz, a w skórze substancje wywołujące trądzik, łuszczycę, egzemę.
Prawidłowo zbudowane jelito grube można dziś zobaczyć chyba tylko w podręczniku anatomii. Znany amerykański chirurg dr H. Kellog napisał: „Przeprowadziłem w sumie 22 tysiące operacji i ani razu nie udało mi się zobaczyć jelita grubego o normalnym wyglądzie."
Na rysunkach przedstawiono kształt zdrowej okrężnicy oraz przykłady zdeformowanych okrężnie współczesnego człowieka
Jedną ze skuteczniejszych metod walki z toksemią jelitową jest zmiana nawyków żywienia, okresowe posty i oczyszczanie jelita grubego. Hydrocolonoterapia to aktywne płukanie jelita grubego, które nie tylko wypłukuje masy kałowe, ale także zalegające kamienie kałowe, zalegający śluz (który przypominać może odlewy jelit lub czarne cuchnące fragmenty), pasożyty jelitowe, grzyby, bakterie chorobo-twórcze, to one budują bramę śmierci w organizmie.